WiFi pre Teba alebo bezplatná sieť na Slovensku

Bezplatná wi-fi znie ako sen, ale vôbec nie nereálny, naopak! Ako prvým skúšobným miestom bezplatnej wi-fi technológie na Slovensku sa stane menej známa obec Lendak pod Tatrami a táto nová sieť bude dostupná dokonca aj na cintoríne!

wifi

Táto informácia je prakticky istá, nakoľko obec už ako prvá dostala dotáciu k realizácii daného projektu. Projekt má názov WiFi pre Teba a jeho realizácia sa bude týkať danej obce a okolitých internetových zón. Pôjde o takzvané bezplatné wi-fi zóny dostupné na verejných priestranstvách, čiže na námestí, v parku, na úrade, v knižnici, dokonca na cintoríne. Prioritou realizovania projektu je dosiahnuť neobmedzené pripojenie s vysokou rýchlosťou, k akému by sa mohlo pripojiť čo najviac obyvateľov. Dočasné skúsenosti nám napovedajú, že takáto sieť musí byť predsa preťažená, lenže údajne má ísť o inovovanú technológiu, ktorá bude na našom území čerstvou novinkou a práve z tohto dôvodu sa zrejme začína v obci, následne by sa však sieť, respektíve bezplatné wi-fi zóny mali postupne rozširovať.

signál

Zatiaľ z pohľadu Lendaku má ísť konkrétne o dvanásť miest, ktoré budú touto novou bezplatnou sieťou pokryté vrátane obecného úradu, námestia, zdravotného strediska, kultúrneho domu, autobusovej zastávky, ihriska, priestorov Múzea ľudovej kultúry a takisto cintorína. V prípade cintorína sa dokonca vraví o možnosti zhotovenia tzv. „virutálneho cintorína“, ktorý vám údajne pomocou nových technológií a internetu dokáže nájsť konkrétne miesto hrobu, aký hľadáte.
Je tak pravdepodobné, že obec Lendak sa v prvé dni stane zrejme celkom populárnou destináciou slovenských turistov či nadšencov inovatívnej technológie a tých, ktorí budú chcieť surfovať internetom bez poplatkov. Obec však najskôr musí disponovať potrebným hardvérom, na ktorý však už dostala čiastku v hodnote 15 000 eur, väčšia časť z nich sa zrejme investuje do potrebných routerov.