Torzia žalúdka môže vášho psa zabiť

Torzia žalúdka je jednoducho povedané, pretočenie tohto orgánu. Jedná sa o veľmi nebezpečnú záležitosť. Jediným riešením je včasná operácia.

pes
 
Rizikové plemená
 
Prevrátenie žalúdka je nebezpečné najmä u veľkých plemien. Najviac ohrozené sú psy, ktoré majú veľký a široký hrudník, teda napríklad novofundlandský vodný pes, doga a nemecký, či  kaukazský ovčiak. Dôvodom je to, že žalúdok nie je stlačený medzi dvoma stenami hrudného koša, čím vzniká dostatok priestoru na jeho prevrátenie. Neznamená to však, že sa tento problém nemôže objaviť aj u iných a menších plemien.
 
Ako torzii predchádzať
 
Každý pes, by sa minimálne dve hodiny po nažratí nemal hýbať. Nehovoríme o premiestňovaní po koterci, či chodbe. Nebezpečné je najmä behania, ale taktiež chôdza. Preto po nakŕmení svojho psa vždy zavrite a nenechajte ho voľne sa pohybovať po pozemku.. prechádzky, alebo športové aktivity sú nevhodné úplne. Denná kŕmna dávka, by mala byť rozdelená na dvakrát. Ideálne ráno a večer. platí to najmä u spomínaných rizikových plemenách, takéto kŕmenie však neuškodí žiadnemu psovi. Ak sa so psom chystáte na cestu autom, nemal by žrať minimálne dvanásť hodín pred tým. To isté platí aj o vode. Ak sa vyberiete napríklad na dovolenku, nenechajte psa piť pri každej zastávke. Po tom, ako sa pes napije, pred jazdou radšej ešte chvíľku počkajte.

doga
 
Prečo sa žalúdok prevráti
 
Žalúdok sa prevráti kvôli tomu, že sa doslova preváži. Jedlo, alebo tekutina sa totiž pri pohybe začnú presúvať zo strany na stranu.
 
Prejavy
 
Prevrátený žalúdok je pre psa veľmi bolestivou záležitosťou. Prvým prejavom, je preto celková podráždenosť až agresivita.  Pes chodí zo strany na stranu a na všetky podnety reaguje prehnane. Po krátkom čase ho začne napínať na vracanie, avšak nemôže nič vyvrátiť, pretože je žalúdok obrátený. V dôsledku toho psa začne nafukovať. Jeho brucho sa začne zväčšovať priamo pred očami. V poslednom štádiu pes leží a odmieta sa akokoľvek pohybovať.
 
Ak chcete svojho psa zachrániť, torzia žalúdka musí byť operovaná najneskôr do štyroch hodín!