Predvianočná Budapešť

Každý rok vianočné trhy otvárajú svoje dvere na rôznych miestach v Budapešti. Zvyčajne začnú predvádzať svoju výzdobu a pohostenie v polovici alebo na konci novembra. Niektoré do  25. decembra, t.j .bezprostredne do katolíckych Vianoc, ale väčšina z nich  finguje až do 1. januára. Ak sa chcete prechádzať cez všetky vianočné trhy a vidieť novoročnú Budapešť v celej svojej sláve, ideálny čas na návštevu hlavného mesta Maďarska je koniec novembra a celého decembra. Stojí ten magický pohľad za to !

vánoce

Na námestí „Vörösmarty tér“ sa otvorí hlavný vianočný veľtrh v Budapešti,  bude tu aj na prelome rokov 2018-2019. Stále hostí rôzne podujatia, najčastejšie venované konkrétnym udalostiam. Najjasnejší slávnostný trh je samozrejme organizovaný na Štedrý večer.

Jedinečnosť vianočného veľtrhu na námestí Vörösmarty spočíva v tom, že sa na nej môžu zúčastniť len tie najlepšie firmy, tí najlepší predajcovia a malí podnikatelia. Každý jeden prešiel špeciálnym sitom výberu s účasťou odbornej poroty. To znamená, že na veľtrhu prišli ľudové tovary a národné výrobky najvyššej kvality. Z tohto dôvodu naozaj vrelo odporúčam občerstvenie v miestnych nákupných centrách. Napríklad guláš v chlebe miesto taniera alebo lečo s vyprážanou klobásou a kôpkou kyslej smotany. 1200 m2 je určených pre rôzne pavilóny verejného stravovania – terasa sa nachádza v samotnom centre námestia Vörösmarty. Tu môžete ochutnať všetky národné pokrmy Maďarska a oveľa viac.

budapešť

Môžete sa zahriať na vianočnom trhu nielen s tanierom horúceho guláša, ale aj s slávnostným alkoholickým nápojom. Napríklad malinový punč, teplé čerešňové pivo alebo ochutené víno , Ceny sú ale pomerne vysoké- začínajú na 700 forintov za pohár, čo je asi 2,50€.Cena jedla je od 5€ vyššie. Určite sú miesta, kde sa dá najesť lacnejšie- no nie na hlavnom vianočnom trhu, to predsa každý pochopí.