Triky pre efektívnejšie učenie

Už od detstva si vytvárame návyky, podľa ktorých sa riadime po zvyšok života. Rovnako je to aj s učením. Mnoho rodičov nevedie svoje malé ratolesti k systematickosti a jednoduchosti. Dieťa si preto do ďalšieho života odnáša zmätenosť alebo nechuť k učeniu. Opak sa dá ľahko nastaviť tým, že sami si začnete budovať zručnosti, ktoré sa neskôr premenia na zvyky. Veď kto by nechcel zefektívniť čas strávený učením a získať nejakú tú chvíľu pre seba?

univerzita

  • Začnite už od prednášok. Často sa vyhýbaním a nechodením na hodiny ukracujete o dôležité znalosti, ktoré učitelia dopĺňajú k svojim skriptám. Takisto je ľahšie si zopakovať niečo, o čom ste už počuli, ako sa do toho pozerať len pár dní pred skúškou. Na hodinách sa snažte byť sústredení najviac, ako to pôjde. Mnoho ľudí to zanedbáva a márne sa potom pýta, prečo neprešli do ďalšieho semestra.

  • Zachovajte si dobré zvyky zo strednej. To, že tam už viac nechodíte by vás nijako nemalo odoberať o pocit povinnosti, ktorý ste mali. Vysoká škola je neraz dôležitejšia ako stredná, a ak chcete vyštudovať, musíte ju brať s absolútnou vážnosťou. Samozrejmosťou by mali byť pre vás poznámky. Robenie si vlastnoručných poznámok má hneď niekoľko výhod. Jednak si to ľahšie a rýchlejšie zapamätáte a navyše si to napíšete tak, aby ste tomu rozumeli. Nakoniec, bude sa vám ľahšie učiť, ak uvidíte, že s touto problematikou ste už mali čo to dočinenia.

přednáška

  • Okrem základných vecí, nezabudnite na obdobie skúškového. Nie je už asi vhodné po tisíci krát opakovať, že sa máte učiť priebežne. Stavte na overený čas, kedy sa najľahšie učíte. Nezabudnite si robiť kratšie pauzy. Nevenujte učeniu celý deň, ale snažte si zrobiť zopár hodín pre seba. Ísť von, na nákup, s kamarátmi. Takto si zachováte zdravú myseľ bez preťaženia. Takisto vám k tomu dopomôže keď počas učenia nezabudnete na pitný režim. Energetické nápoje by mali byť pre vás tabu, rovnako ako pitie veľkého množstva kávy. Svoje učenie doplňte o maškrty v podobe čerstvého a sušeného ovocia. Nielenže vám dodajú energiu, ale navyše vás aj pozitívne naladia.