To, čo z nich vyrastie, je hlavne na vás

Možno máte doma malého anjelika a možno čertíka. Každopádne, je to vaše dieťa, ktoré nesmierne milujete a spravili by ste preňho prakticky čokoľvek. Poznáme však veľa prípadov, kedy z detí nevyrastie úplne to, čo sme si predstavovali. Je samozrejmé, že pokiaľ je vaše dieťa už dospelé, nemôžete tak rapídne zasahovať do jeho života a rozhodnutí. No to, ako sa v dospelosti vaše dieťa bude správať, závisí najmä od vás.

hrající si chlapci.jpg

Moderné štúdie tvrdia, že voľnosť a sloboda je to najdôležitejšie, čo deťom môžete dať. Že ich treba nechať, nech sa vo všetkom rozhodujú samostatne. Dovolím si však nesúhlasiť a oponovať. Odjakživa je rodič na to, aby dieťa vychovával a viedol. Samozrejme, vo všetkom treba nájsť tú správnu hranicu. Vychovávať a viesť, a zároveň, nechať žiť. Najdôležitejším bodom je dieťaťu sa venovať najmä v rannom veku.
Ak tento čas premeškáte, neskôr už bude neskoro. Dieťa sa totiž začne vyvíjať a jeho psychický stav už bude na inej úrovni. Musíte byť s vašim dieťaťom od začiatku, venovať mu svoj čas, usmerňovať ho a pomáhať mu, ale zároveň, nechať mu priestor, aby sa učilo samo. Vo všetkom a aj v tomto platí, že zlatá stredná cesta je tá správna. Nesmiete byť rodičia, ktorí vaše dieťa nespustia z očí dvadsaťštyri hodín denne, ale zároveň, musíte si naňho nájsť čas vždy, keď to vyžaduje, a to hlavne v najmladšom veku.

sourozenci.jpg

Je pravda, že dieťa potrebuje určitú voľnosť a slobodu. Nesmiete si z neho urobiť domáceho sluhu, ktorý bude za vás robiť vaše povinnosti. Zobrať mu detstvo by bola tá najviac nehumánna vec. Avšak, je dôležité, aby vám dieťa z času na čas s niečím pomohlo a nejakej zodpovednosti sa učilo. Najväčším problémom dnešných detí a výchovy je to, že im chýba disciplína. Všetko sa smie, všetko sa dovoľuje, detičky dostanú každú hračku, na ktorú ukážu prstom.
To, koľko času a aký kvalitný čas budete venovať vašim deťom sa odzrkadlí na tom, akí z nich budú ľudia. Možno nedokážete zmeniť to, že vaše dieťa je náladové, urážlivé, že mu nejde matematika, či spev. Ale svojou snahou z neho môžete vychovať slušného, zodpovedného a milujúceho človeka, ktorý sa vám neotočí chrbtom, ak ho budete potrebovať. Nájsť rovnováhu medzi slobodu a prísnosťou je to najdôležitejšie, čo sa musíte pri výchove detí naučiť. A nezabúdajte, že rodičovskú lásku a podporu im nemôže dať nikto iný, len vy.