Nastavte si hodinky a nechajte časovú rezervu alebo ako nezmeškať svoj let

Pokiaľ patríte k tým, ktorí dokonale ovládajú celý priebeh prepravovania sa leteckou dopravou, nasledujúce riadky pre vás nebudú, pravdepodobne, žiadnou novinkou. Ak ste však nováčikovia, verte že oceníte každé jedno slovo.

Budova letiska, pred ktorou stoja autá.jpg

Na letisko príďte včas

Slovo „včas“ má pre každého iný význam. Niekomu stačí byť na mieste v predstihu desiatich minút. V prípade lietania lietadlom, však desať ani pätnásť minút, naozaj nie je ekvivalentom k slovu „včas“. Ak chcete, aby na letisku všetko prebiehalo bez komplikácií, doraze na miesto minimálne hodinu pred odletom, ideálne pokojne i o čosi skôr. Priamo na letisku vás čaká ešte množstvo úkonov. Je síce pravda, že niektorí ľudia stihnú polovicu záležitostí vybaviť v dostatočnom predstihu, teda on-line cestou, no i napriek tomu sa niektorým veciam jednoducho nevyhnete. Hovoríme napríklad o kontrole palubnej batožiny.

Byť na mieste včas, má ešte jednu výhodu. Pokiaľ by došlo k meškaniu letu, máte dostatok času na to, aby ste začali v dostatočnom predstihu riešiť kompenzáciu za meškanie letu. Na tú máte nárok od momentu, kedy vaše lietadlo mešká viac ako tri hodiny. Aby ste sa však k svojim peniazom dostali, je dobré mať čo najviac „dôkazov“ priamo z letiska. Napríklad fotografie tabúľ so zmenami časov konkrétneho meškania.

Žena s blond vlasmi šoféruje auto.jpg

Samozrejme, že je dôležité podotknúť aj to, že ak zmeškáte let svojou vinou, na finančnú kompenzáciu nemáte nárok. Je to viac než logické, no mnohí ľudia sa „domáhajú“ svojich práv aj v takejto absurdnej situácii. Ak si teda necháte dostatočnú časovú rezervu, je to pre vás len a len výhodné.
Na záver ešte jedna rada, a to, že aj samotné nasadnutie do lietadla si nenechávajte na poslednú chvíľku. Bary a kaviarne na letisku, vás môžu naozaj pekne zdržať. N palubu lietadla by ste sa mali pomaličky poberať asi dvadsať až tridsať minút pred odletom.