Moto prilby a stručný prehľad

Ak sa pustíme prakticky do akéhokoľvek koníčka, k jeho efektivite sa viažu ďalšie väčšie alebo len menšie investície. Rovnako je to aj s vlastnením motorky, kedy k bezpečnej, ale aj komfortnej jazde musíme dbať na následný výber rôznych doplnkov, ktoré sa týkajú aj samotnej výstroje. V tomto ohľade nás napadne predovšetkým neodmysliteľný prvok, akým je kvalitná a pohodlnáprilba.
Moto prilba je dnes ale široký pojem, trh ponúka niekoľko kategórií a rôzne prevedenia. Otázky tak skôr smerujú konkrétnejším smerom: Aký typ prilby uprednostniť a podľa čoho sa rozhodovať?

přilba ls2

Vo forme textu sa dá poradiť prakticky iba stručnou, zato základnou radou: Výber moto prilby prispôsobte vašej pravidelnej trase a typu jazdy, samozrejme aj typu vášho motocykla.
Z takého bežného pohľadu prakticky nejde o zložitú dilemu. V prípade, že sa premávate po vašom okolí na skútri, úplne postačí otvorená, praktická a hmotnostne ľahšia prilba na skúter, typ otvorenej prilby využijete napr. pri pohodovej jazde na chopperi, no pokiaľ je vaša motorka stavaná pre rýchlejšiu jazdu, bezpečnou voľbou je hlavne integrálna prilba. Zaujímavo však pôsobia aj populárne odklápacie prilby, ktoré sa od uzavretých integrálnych odlišujú praktickým odklápacím otvorom na prednej časti, teda v časti tváre.

Tým ponúkajú praktickejšiu manipuláciu a odvzdušnenosť. Avšak nesmieme zabudnúť ani na milovníkov pieskového a hrboľatého terénu, kedy voľba padne na enduro priblu alebo motocross prilbu. Pre profesionálov a skutočných detailistov sú nachystané športové prilby známych značiek.
Rôzne kategórie moto prilieb a širší výber poskytuje napríklad španielsky výrobca LS2.

helma na motorku

Ako vidíte, na výber máme viac typov prevedení s odlišnými vlastnosťami, ale to iba hrá v náš prospech, nakoľko si môžeme vybrať konkrétny model, ktorý by sa čo najdokonalejším spôsobom prispôsobil podmienkam našej jazdy, čo je veľmi dôležité.