Detské matrace – čo sledovať pri ich kúpe?

Dieťa v prvých rokoch svojho života strávi veľa času v postieľke. Výber vhodného matraca je preto pre zabezpečenie kvalitného spánku a zdravého detského vývinu obzvlášť dôležitý. Ako teda vybrať ten správny detský matrac a na čo sa pri výbere zamerať? Pozrime sa na 5 najdôležitejších bodov, ktoré je nutné zvážiť pri kúpe detského matraca:

Detský matrac

  • tvrdosť,
  • zdravotná nezávadnosť,
  • pena vs. vnútorná pružina,
  • nový vs. použitý,
  • cena.

Prečo je pri matraci do postieľky dôležitá pevnosť? Akú by mal mať tvrdosť? Aký je rozdiel medzi penovým matracom a matracom pružinovým? Je nový matrac do postieľky lepší ako použitý? V akej cenovej relácii sa pohybujú detske matrace? Zdá sa, že pevnosť a tvrdosť matraca hrajú pri jeho výbere vedúcu úlohu. Vo všeobecnosti sa ukazuje, že stredne pevné povrchy môžu účinne znižovať bolesť chrbtice a stredne tvrdý matrac podporuje nielen kvalitu spánku, ale aj celkové pohodlie. Pre bábätká sa odporúča vyhľadávať pevnejšie a tvrdšie matrace, nakoľko príliš mäkké povrchy môžu viesť k uduseniu či syndrómu náhleho úmrtia. Malé dieťa strávi v postieľke veľmi veľa času. Preto je ideálne dbať aj na materiál, z ktorého je matrac vyrobený. Mal by byť čo najbezpečnejší a najzdravší, bez toxických chemikálií. Odporúča sa kúpa matracu, ktorý je čo najviac ekologický, vyrobený z prírodných materiálov či antibakteriálnej peny.

Bábätko na matraci

Pružinové matrace majú tendenciu byť hrubšie, avšak hrúbka sa vždy nemusí rovnať väčšej tvrdosti či kvalite. Penové matrace sú zvyčajne ľahšie, čo je výhodou pri ich dvíhaní (napr. pri výmene plachty). Ak zvažujete kúpu použitého matraca do postieľky, možno nájdete vhodný, avšak nikdy neviete, ako bol používaný a či náhodou nie je znečistený alebo poškodený. Uprednostňuje sa preto radšej kúpa nového. Cena nových matracov je pre mnohých kľúčová. Detský matrac zoženiete aj lacnejšie, avšak pri kúpe detských matracov sa odporúča skôr sledovať jeho kvalitu ako cenu. Kvalitnejšie matrace vyrobené z nezávadných materiálov, ktoré podporujú zdravý spánok dieťatka sa zväčša pohybujú v cenovej relácii 50 až 150€. Bábätko strávi prvé mesiace väčšinu svojho života spánkom. Dbajte preto pri výbere matraca pre svoju ratolesť najmä o kvalitu. Doprajte vášmu dieťatku nielen kvalitný spánok, ale aj zdravý vývin, ktorý je v ranom veku obzvlášť dôležitý.