Buďte pripravený na cesty

Snehové búrky vedia pekne osladiť život aj na cestách. Cestári nestíhajú posýpať a neprezuté autá ostávajú doma v garážach. Príprava auta na zimné obdobie nezaberie toľko času a uľahčí život nejednému z nás.

hory

Keď cítite, že sa vzduch ochladil a už prestáva pršať navštívte servis a prezujte si pneumatiky. Vyhnete sa nepríjemnostiam a prípadným dopravným nehodám. V zime by ste častejšie mali kontrolovať pneumatiky či nie sú poškodené.
Zabezpečte si nemalé množstvo nemrznúcej zmesi do ostrekovačov, ktoré v nepriaznivom počasí určite využijete. Pri tuhých mrazoch tankujte nemrznúcu naftu, ktorá je odolná až do -40°C a nestane sa vám, že by ste ráno nenaštartovali. Benzínu chlad až tak neprekáža, ale pre istotu si zabezpečte aditívum alebo tankujte overené palivá. Aditíva do nafty určenej na zimu pridávať nemusím, tá ich totižto už obsahuje.

sněhové řetězy

V servise si dajte auto skontrolovať aby ste mali istotu, že na ňom budete môcť bezpečne jazdiť aj v zime, i keď údržba ciest od tohto roku bude zabezpečená novou technológiou. Istota je guľomet a tak do povinnej výbavy v zime radšej zaraďte aj reťaze.

S prvým snehom a námrazou prichádza aj včasné vstávanie a oškrabávanie auta. Nový zákon zakazuje od snehu neočisteným autám vstup na vozovku, je to kvôli bezpečnosti. Vyhnite sa zlomeným kreditným kartám a do auta uložte aj metličku na sneh a škrabku na sklo. Tip na to aby sklo bolo čisté a vy ste mohli o pol hodiny dlhšie spať je taký, že vezmete starý uterák a jednoducho ho prestriete cez čelné sklo a pribuchnete v dverách. Ráno ho poľahky zložíte a o problém je postarané, len ten uterák potom nevkladajte do auta ak si vážite váš interiér.

pneumatiky

Bezpečná jazda je v zime prvoradá, takže dodržujte predpísanú rýchlosť a bezpečnú vzdialenosť od auta pred vami. Pomalším brzdením zabránite šmyku.
Vždy byť pripravený je polovica úspechu.