Brigáda popri štúdiu

Kedy začať s výberom brigády?
            Prvé mesiace na škole si radšej utiahnite opasok a sústreďte sa školu. Nástup do školy je totiž dosť stresujúcim obdobím, kedy sa oboznamujete s novým prostredím. Pokiaľ to so školou myslíte vážne, radšej sa sústreďte plne na svoje školské povinnosti. Akonáhle zistíte ako to tam chodí, koľko času treba venovať seminárnym prácam, štúdiu, projektom a iným podstatným veciam, zistíte, ako si organizovať správne čas. Vtedy nastala doba, kedy je vhodné poobzerať sa po nejakej práci.

dluhy

Jednorázové brigády
            Študenti ich využívajú v období, kedy potrebujú trochu viac peňazí. Zvyknú byť dobre platené. Pokiaľ máte náročnú školu a potrebujete si čosi privyrobiť len z času na čas, skúste tento druh brigády. Bývajú síce dobre platené, no aj namáhavé. Častokrát ide o  nočné zmeny, prácu v sklade či rôzne inventúry. Ak vám nočná práca až tak nevonia, skúste komparzy. Pokiaľ  sa v meste, v ktorom študujete, zvyknú natáčať zábavné relácie, je to pre vás jednoduchá cesta k peniazom.

Dlhodobá brigáda
Bude vás viac zaväzovať, ale poskytne vám pravidelný príjem. Dlhodobá brigáda je výbornou možnosťou rozšíriť si svoj životopis do budúcna. Študenti častokrát pracujú vo fastfoodoch, obchodoch s oblečením, skladoch, na recepciách, v šatniach. Možností je neúrekom. Závisí to hlavne od mesta, kde študujete. Čím väčšie mesto, tým viac možností. Pokiaľ ste študentom vyššieho ročníka a ste zbehlý vo svojom obore, určite nájdete nejakú zaujímavú ponuku súvisiacu s vašim študijným odborom. Ak budete dostatočne šikovný, črtá sa vám vaše budúce zamestnanie.

peníze

Práca v zahraničí
Stráviť celé leto v zahraničí láka mnoho mladých ľudí. Ťahá ich sem hlavne vidina veľkého zárobku. Samozrejme, je to aj výborná skúsenosť a možnosť zdokonaliť sa v cudzom jazyku. Mnohokrát však ide o celkom namáhavé sezónne práce. Platovo je to však veľmi výhodné. Avšak uvedomte si, že budete ďaleko od domova, tak si radšej vždy poriadne oťuknite agentúru, cez ktorú idete pracovať. Najlepšie bude, ak pôjdete minimálne dvaja. Ďaleko od domova  je obrovskou výhodu mať sa na koho spoľahnúť v prípade problémov.