10 krokov k dokonalej záhrade

Začať si novú záhradku je skvelý nápad v akomkoľvek ročnom období. Aj keď jar je najlepším obdobím pre sadenie rastlín, práce na vašom vysnívanom projekte záhrady sa môžu začať v akomkoľvek ročnom období. Jeseň sa naproti tomu vyznačuje ako obdobie, kedy je vhodné sadiť stromčeky a iné dreviny. V článku vám predstavíme 10 krokov, ktoré vás zaručene privedú k záhrade ako vystrihnutej z magazínu Záhradkár.

květiny

1.       Pracujte s prvotným nápadom– Bude táto záhrada slúžiť na okrasu alebo pôjde o úžitkovú záhradu ? Chcete pestovať aj bylinky ? Máte v pláne vysadiť aj letničky alebo sa chcete venovať len pestovaniu trvaliek ? Toto všetko sú otázky, ktoré rozhodnú o povahe a teda aj o osude vašej záhrady.

2.       Vyberte si miesto– Vyberte si stanovište, ktoré sa najviac hodí rastlinám z kroku jedna.

3.       Vyčistite si priestor– Odstráňte vrchnú časť zeminy spolu s trávou a korienkami. Následne rýľom prekyprite pôdu a odstráňte akékoľvek kamene a väčšie časti koreňov.

červená kytka

4.       Zlepšite kvalitu pôdy– Pomocou záhradníckej zeminy alebo kompostu vylepšite kvalitu pôdy primiešaním tejto špeciálnej pôdy. Následne dobre premiešajte.

5.       Vykopte jamky pre vaše rastliny– Vykopte jamy do pôdy kde chcete sadiť vami vybrané rastlinky.

6.       Vyberte si rastliny– Navštívte záhradníctvo, záhradu svojho kamaráta alebo si prezrite katalóg. Nájdite si rastlinky, ktoré chcete.

7.       Zasaďte rastliny– Vybrané rastliny zasaďte do zeme. Berte ohľad na rozmery rastlín a saďte ich tak aby si navzájom neprekážali ani keď dosiahnu plný vzrast.

8.       Voda– Zalejte rastliny, ktoré ste práve zasadili primeraným množstvom vody. To zaručí, že prežijú a budú rásť.

9.       Mulč– Aby ste zabránili šíreniu burín a zároveň zlepšili humiditu pôdy použite mulč.

múza

10.   Starajte sa o svoju novú záhradku– Tak a vaša záhradka je na dobrej ceste k úplnému uskutočneniu. Samozrejme rastlinky vám nevyrastú cez noc, budete teda potrebovať trochu trpezlivosti a úsilia aby vaša záhrada naozaj vynikla.