V prípade, že sa nášmu miláčikovi niečo stane, dali by sme za to, aby bol zdravý prvé aj posledné. Liečba býva často veľmi finančne nákladná a práve preto vám prinášame tipy ako predchádzať nehodám.
- Výcvik
Určite nechcete aby váš pes prebehol cez cestu priamo popred auto alebo aby dobehol k nepriateľskému psovi (to platí aj opačne, ak je váš pes provokatér) a „schytal to“. Váš štvornohý miláčik takéto strety ani nemusí prežiť, preto ho venčite na vodítku. Púšťajte ho na bezpečných miestach napr. ohradených venčoviskách a výhradne s priateľskými psími kamarátmi. Samozrejme, vycvičeného a vychovaného psa môžete púšťať všade, kde je to povolené.
- Zuby
Toto platí hlavne pre majiteľov menších plemien psíkov. Pravidelne kontrolujte stav chrupu, prípadne ho vyčistite kefkou a zbavte ho tak zubného plaku.
- Hračky
Už nejeden pes doplatil na to, že aportoval paličky. Trieska sa môže zabodnúť do podnebia alebo medzi zuby, kde ju vďaka slinám nemusíte vôbec zbadať. Bohužiaľ, stali sa aj prípady kedy sa si psík vrazil pri brzdení paličku rovno do priedušnice či tepny a na následky uhynul.
- Kŕmenie
Granule zo supermarketu sú síce lacné, pekne farebné a váš pes sa po nich môže utĺcť, no pozrite na zloženie. V 99% prípadov sú na prvom mieste obilniny. Tieto granule nižšej kvality tiež obsahujú rôzne konzervanty a farbivá, prípadne soľ a dochucovadlá, ktoré robia psa takmer závislým.
- Prehliadky
Hlavne starších psíkov nechajte dôkladne vyšetriť u veterinára aspoň 2x ročne aby ste prípadný problém zachytili včas
- Domácnosť
Voľné káble, diery na záhrade, stromy či rastliny v izbách. Hlavne pri šteniatkach musíte myslieť na všetko. Variantou je psia klietka, kde bude vaše šteniatko zatvorené kým budete v práci. Treba ho však na ňu postupne navyknúť, aby ju bralo ako pokojné útočisko.