Krutá slanina

Máte radi slaninu? Nepatrím k zarytým vegetariánom, no rastlinná strava je mi milšia. Ale späť k slanine. Tento produkt pochádza z prasiat, čo asi viete. Ide o potravinu, ktorá patrí k najpredávanejším na celom svete, takže je potrebné, aby niekto choval prasatá. Keď budete mať chvíľku času a dostatok odvahy, tak si niekedy pozrite videá z veľkochovov týchto zvierat. U nás na Slovensku to nie je ideálne, no ešte stále nemáme na niektoré iné krajiny, kde je to naozaj katastrofálne.
 Žena obeduje a v ruke drží tanier so slaninou.jpg
Vo väčšine chovov to prebieha tak, že prasnice ležia v koterci, v ktorom sa nemôžu pohnúť ani len minimálne. Dôvod je jasný. Musia priberať, a to čo najrýchlejšie. Ak by sa hýbali, mohli by chudnúť, čo je neprípustné a hlavne neekonomické. Nemusím vám snáď vysvetľovať, ako takéto zvieratá trpia. Poďme ďalej. Aby mohli chovy fungovať dlhodobo, prasatá sa musia rozmnožovať. Keď prasnica porodí, o prasiatka sa nikto nestará. Prečo? Pretože je to neekonomické. Tie čo prežijú, tak prežijú. Tie, ktoré umierajú týždeň na studenej podlahe medzi výkalmi, tak umierajú týždeň na zemi medzi výkalmi.
Zranenia, ako sú dolámané nohy, otvorené rany na celom tele a ďalšie nepríjemné veci, nie sú v takýchto chovoch ničím neobvyklým. Môže byť slanina z takéhoto zvieraťa zdravá alebo aspoň zdraviu neškodlivá? Ja o tom silne pochybujem. Slanina na drevenom lopári.jpg
 
Milí moji, ak s neviete slaninu dopustiť ( aj ja si ju sem tam doprajem), naozaj vás prosím, kupujte len domácu alebo aspoň slovenskú slaninu. Nemusíte mať žiadnu ľútosť k zvieratám, pokojne ich vnímajte len ako kus mäsa, ale nezabúdajte na seba a na svoje zdravie. Naozaj vás nechcem presviedčať o tom, že sa máte stať ochranármi zvierat. Ochraňujte však svoje deti, svojich blízkych a aj seba. Verte, že vo svojom okolí nájdete minimálne desiatich ľudí, ktorí poznajú niekoho, kto chová prasatá doma a vyrába slaninu sám. Prasatá si prežijú pekný život v zdravý a vy si môžete dopriať omnoho chutnejšiu a zdravšiu slaninu. Uznajte, že to má svoju logiku.