Bojujte s bolesťami chrbtice

Bolesti chrbta patria k civilizačným ochoreniam. Sedavý spôsob života prináša svoju daň. Je jednoduché siahnuť po tabletkách proti bolesti. Tie však nič neriešia, len zakrývajú problémy. Najčastejšími príčinami, ktoré vedú k problémom s chrbtom je nedostatok pohybu. Bolesti však môžu nastať aj po úraze alebo nesprávnym držaním tela. V ojedinelých prípadoch je za bolesťou ochorenie vnútorných orgánov.

záda

Pri ochoreniach chrbtice najčastejšie pomáha cvičenie. Vhodné je, aby ste ho aspoň na začiatku robili pod dohľadom odborníkov. Časom sa naučíte aj sami ako je potrebné vykonávať jednotlivé pohyby a môžete tak cvičiť aj v pohodlí domova. V posledných rokoch sa do popredia dostáva rehabilitačné cvičenie pod názvom SM systém. Fyzioterapeut vám ukáže systém 12 cvikov, ktoré sa cvičia pomocou elastického lana. Ak trpíte bolesťami častejšie, je vhodné ho praktizovať aspoň 20 minút denne.

Cviky nie sú zložité a preto po pár sedeniach ich môžete vykonávať doma. Ďalším cvičením, ktoré vám uľaví od bolestí je Pilates. Vďaka pilatesu si osvojíte nielen rehabilitačné cviky, ale sa vám zlepší aj držanie tela. Toto cvičenie posilňuje vnútorné svaly a zlepšuje mobilitu chrbtice. Ďalším benefitom pilatesu je, že odbúrava stres a naučí vás správne dýchať. V posledných rokoch sa pri ňom využíva nielen váha vlastného tela, ale aj špeciálne pilatesové stroje. Pilates je potrebné cvičiť aspoň dva razy týždenne a po asi dvadsiatich lekciách by mali problémy úplne zmiznúť.

masáž

Pri menších problémoch s chrbtom a pocitoch stuhnutosti stačí zopár jednoduchých strečingových pohybov. Tie si môžete nájsť na internete. Nezabúdajte sa občas v práci poprechádzať alebo si aspoň pretiahnuť telo. Pomáhajú aj masáže a vírivé kúpele. Množstvo ochorení súvisí so stresom. Preto sa mu snažte vyhýbať, dostatočne oddychujte a relaxujte. Vo voľnom čase sa venujte športu, choďte plávať alebo sa poprechádzať. Skúste sledovať svoje telo, nehrbte sa, zlepšite si držanie tela, vyvarujte sa jednotvárnym pohybom a pohybovým zlozvykom (opieranie sa o jednu stranu, nahnutie tela pri práci s počítačom). V zásade platí, že o vašich zdravotných problémoch by ste sa mali porozprávať s lekárom a ten vám poradí správny spôsob cvičenia alebo liečby.