Môže byť štátny zamestnanec živnostníkom?

Ako je to s prácou na hlavný pracovný pomer a zároveň túžbou začať podnikať? Ak si na to trúfate a máte premyslený plán či snahu realizovať svoje predstavy, či zarobiť si popri súčasnej práci, tak sa spoločne pozrime, či nám zrealizovanie tohto plánu povoľuje Zákonník práce. Konkrétnejšie sa zameriame na príklad osoby, ktorá si chce udržať pracovný pomer ako štátny zamestnanec a zároveň byť živnostníkom.

soukromý

Zrejme budeme musieť brať do úvahy fakt, či je daná osoba zamestnancom štátnej správy alebo konkrétneho súkromného podniku. Štátny podnik má svoje predpisy a stanovenia, pričom súkromný sektor si môže diktovať možno trochu odlišné podmienky. Sú príklady, kedy zamestnávateľ môže do zmluvy vsunúť podmienku, ktorá vraví o zákaze podnikania v danej oblasti ešte určitú dobu potom, ako pracovný pomer ukončíte.

V prípade zamestnanca štátnej správy osoba nesmie popri zamestnaní podnikať v odvetví, ktoré by bolo svojimi službami konkurujúce a prakticky si nesmie ani privyrobiť v súkromnej spoločnosti v prípade, ak by táto spoločnosť ponúkala konkurenčné služby čiže tie, ktoré by boli vo svojej podstate totožné so štátnou správou, kde je momentálne osoba zamestnaná. Štátny zamestnanec nie je po tejto stránke obmedzený iba v prípade, ak by sa jednalo o umeleckú, znaleckú, pedagogickú, publikačnú a lektorskú činnosť.

  • Napríklad zamestnanec železníc Slovenskej republiky ŽSR (štátny podnik) si nesmie privyrábať u zamestnávateľa súkromnej železničnej dopravy, rovnako tak nesmie ani v tomto odvetví rozbehnúť svoje vlastné podnikanie.

bankovky
Povedané jednoducho- vykonávaním alebo poskytovaním týchto služieb by osoba napomáhala konkurencii v podobe súkromných podnikateľov, čím by bol dotyčný vlastne „zradcom“ štátneho podniku, ktorý sa ho rozhodol „živiť“. 
Výnimka by možno mohla nastať iba v prípade, ak by určitý zamestnávateľ s týmto vašim plánom súhlasil, teda so začatím podnikania alebo privyrobením si v súkromnom sektore by ste museli najskôr požiadať o jeho povolenie.