Drahšie, avšak zaujímavejšie alternatívy ku klasickým plastovým oknám

Možno si ešte pamätáte, že z hľadiska okien sa k populárnym voľbám radili tie plastové. Najpríťažlivejšia je ich dostupná cena, dobré izolačné vlastnosti a dizajn je tiež v celku elegantný. Avšak bola by chyba nespomenúť, že na trhu sú aj iné a v niektorých vlastnostiach nadradenejšie možnosti. Pozrime sa preto aj na ne.

Ak napríklad túžite po veľkých sklách, respektíve oknách väčších rozmerov, potom sú dostupné hliníkové okná, ktoré svojou formou prinesú luxusnejší vizuálny vplyv na dom či budovu a ich okolie. Dispozícia väčších okien však svoje originálne čaro poskytuje samozrejme tiež z vnútra, čiže ich kvality oceníte aj z pohľadu interiéru. Prístup prirodzeného denného svetla je rozhodne zdravým riešením.

okno, žaluzie

Hliník má aj napriek svojej pomerne nižšej hmotnosti vysokú nosnosť a je odolný. Z hľadiska nosnosti to značí už spomenutú možnosť umiestniť veľká sklá, pričom samotné hliníkové rámy sú relatívne štíhle a veľmi estetické. Dajú tak vo väčšej miere vyniknúť samotným sklám, o čo v prípade dizajnu okien predsa ide.

S konkrétnym materiálom sa ale spájajú aj požadované stránky ako dlhá životnosť či jednoduchá údržba. Môže tak ísť o vhodnú voľbu v prípade, že chcete do okien investovať raz a poriadne, no následne mať na dekády rokov pokoj.

drevená podlaha

Ďalšou zaujímavou možnosťou sú drevené okná.

S nimi sa viaže ekologická stránka a nenahraditeľný pocit príjemného vplyvu prírody. Napríklad na rozdiel od plastových predstavujú tiež lepšiu vzdušnosť a interiérom prinášajú veľmi originálnu naturálnu atmosféru, ktorá na človeka pôsobí prirodzene zdravo. Táto forma do priestorov nesie takisto útulnosť domova a komfort.

Ich vzhľad je prirodzene estetický, nevýhodou je snáď aj v tomto prípade vyššia cena. Na rozdiel od hliníkových však aj náročnejšia údržba či nižšia odolnosť pred nepriaznivými vonkajšími podmienkami.