Máte neposedné deti? Unavte ich.

Nie každé dieťa, ktoré nedokáže posedieť na mieste ani päť minút, stále pobehuje, rozhadzuje veci, kričí a potrebuje neustálu pozornosť, musí ihneď trpieť hyperaktivitou. Syndróm označovaný ako ADHD je jednou z porúch správania. Nejedná sa teda len o neposednosť, ale i mnoho ďalších problémov, ako napríklad nepozornosť, alebo agresívne správanie. Ak chcete mať istotu, že vaše dieťa týmto ochorením netrpí, navštívte psychológa. Nič tým nepokazíte a aspoň budete vedieť, že je vaše dieťa zdravé, len má v sebe nadbytok energie. Tento problém sa nevyrieši liekmi, ani žiadnymi špeciálnymi liečebnými postupmi. Svoje dieťa jednoducho musíte dostatočne zabaviť a unaviť.

chlapci
 
Šport a pohybová aktivita je základom. Môžete dieťa prihlásiť na športový krúžok, to však vo väčšine prípadov nebude úplne stačiť. Tréningy sa konajú raz, alebo dvakrát do týždňa, a to je na vybitie energie málo. Preto by ste mali pohybové aktivity s deťmi vykonávať i vy. Môžete sa chodiť pravidelne bicyklovať, hrať futbal, či volejbal na záhrade, alebo chodiť na dlhé prechádzky so psom.
 
Najhoršie je, ak svojej ratolesti dovolíte vykonávať činnosti, pri ktorých dlho sedí, alebo leží. Reč je samozrejme o počítači a televízií. Pri týchto aktivitách, sa v ňom totiž energia iba nahromaďuje. Neznamená to, že musíte počítač vyhodiť von oknom. Stačí ak budete dôslední. Hranie na počítači, alebo pozeranie televízie sú dobré aktivity napríklad na poobedňajšiu pauzu, alebo po návrate z dlhej prechádzky.
Aktivity, ktoré dieťa upokoja sú taktiež veľmi dôležité. Starším deťom môžete dať čítať napríklad zaujímavú knihu. Vhodné je i maľovanie, alebo akákoľvek tvorivá a výtvarná činnosť. Pri nej sa deti na jednej strane upokoja a na druhej taktiež vybijú svoju energiu.

bratři
 
Deti, ktoré majú nadbytok energie, by mali hlavne všetok čas tráviť aktívne. Nemusíte s nimi stále behať po záhrade, alebo prihlásiť na sto krúžkov. Zapojte ich napríklad od domácich prác, choďte na výlet, hrajte spolu spoločenské hry, alebo spoločne pohrabte popadané lístie na záhrade.