Túto knihu som si zakúpila pred rokom a zaujala ma svojou pestrosťou a precíznym spracovaním. Nie som bylinkárka, ale niekoľkokrát sa mi stalo, že som mala v zásuvke bylinku, o ktorej som dačo počula a tak som si ju vzala domov. A o nejaký čas som už si nevedela spomenúť, na aký účel vlastne slúži.
Ale nielen táto skúsenosť bola dôvodom na kúpu herbára. Pozeráte televíziu a tam sú samé reklamy na taký a taký liek ako prevenciu pred chrípkou, prechladnutím, na močové cesty a ďalšie. A vy si poviete, že sa nechcete prepchávať toľkou chémiou. Začínajú u vás zdravotné ťažkosti, ktoré poukazujú na symptómy blížiacej sa choroby a tak si poviete, že by ste skúsili šetrnejší spôsob liečby. Bylinky, čaje, odvary, tinktúry. A práve na tento účel je herbár neoceniteľným pomocníkom do poličky k ostatným knihám.
Kniha Herbár, alebo od alchemilky po žindavu od autorky Jaroslavy Bednářovej je hrubá 348 strán a obsahuje dlhý zoznam liečivých bylín. Mnohé z nich poznáme a ani netušíme, na čo všetko nám môžu poslúžiť. Každá bylinka má svoju ilustráciu a taktiež je tam kresbou zobrazené, aké časti bylinky sa majú zbierať. Nechýba ani obdobie zberu.
Ku každej bylinke je definovaný popis, o aký druh ide, kde sa vyskytuje, čo a kedy zbierame a akú úlohu plní v oblasti ľudového liečiteľstva. Práve tu sa dočítame napríklad, ako sa robí tinktúra, ako pripraviť odvar, na čo slúži jednotlivé lístky, a podobne. Nie vždy totiž z každej rastliny môžeme použiť všetko. Niektoré plody sú napríklad pre požívanie nevhodné a naopak pri lokálnych poraneniach majú vysokú účinnosť.
V knihe nechýba aj popis z historických pamätí, na čo sa používala pred mnohými rokmi spolu s krátkym receptom. Samozrejme, recept nechýba pri žiadnej z ponúkaných bylín.
Každá rastlinka má v knihe rezervované dve strany. Na ľavej strane sú popísané všetky podrobné účinky a využitie, na pravej je stvárnená ilustrácia.
Pokiaľ si teda v blízkej budúcnosti zvolíte liečbu alternatívnou metódou, odporúčam vám kúpu tejto knihy.